Badanie Omega Test

badanie omega

Organizm człowieka zbudowany jest z około 10 bilionów komórek. To od ich stanu zależy nasze zdrowie i samopoczucie. Kluczem do prawidłowego funkcjonowania każdej komórki jest odpowiednia proporcja kwasów tłuszczowych.
Kwasy Omega 6 wykorzystujemy do walki z procesami chorobotwórczymi, ale zbyt duża ich ilość dostarczana z współczesną dietą powoduje przewlekły stan zapalny, który zamiast leczyć, zaczyna nam szkodzić.
Rolę ich „wyłącznika” pełnią w organizmie kwasy Omega 3, których z kolei „zjadamy” ciągle zbyt mało. Sednem utrzymania równowagi jest zidentyfikowanie i dostarczanie takich dawek kwasów tłuszczowych, które zapewnią nam pełnię zdrowia.
Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 muszą być dostarczane z dietą, ponieważ organizm nie jest w stanie ich wyprodukować.

OMEGA TEST WSKAZUJE DOKŁADNY POZIOM KWASÓW TŁUSZCZOWYCH W ORGANIZMIE ORAZ WYNIKAJĄCE Z ICH PROPORCJI INDEKSY BĘDĄCE WSKAŹNIKAMI RYZYKA CHORÓB.


WYNIKI OMEGA TESTU SĄ ISTOTNE PRZY OKREŚLANIU RYZYKA WYSTĄPIENIA NASTĘPUJĄCYCH SCHORZEŃ:

  • Układu krążeniw – naczyniweg raz incydent´w sercw-naczyniwych
  • Nadwagi, tyłści i zespłu metabliczneg
  • Psychicznych i neurdegeneracyjnych – depresji (r´wnież tej pprdwej), schizfrenii, ADHD, chrby Alzheimer&rsqu;a, Parkinsn&rsqu;a, demencji
  • Przebiegających ze stanem zapalnym (autimmunlgicznych) – reumatidalneg zapalenia staw´w, trądziku, atpweg zapalenia sk´ry, cukrzycy t. 1, stwardnienia rzsianeg
  • Stan´w chrniczneg zmęczenia (fizyczneg i psychiczneg), zaburzeń kncentracji i nastrju
  • Alergii

KTO POWINIEN ZROBIĆ BADANIE?

Kobiety w ciąży – odpowiednie stężenie kwasów omega-3 i 6 zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu, czy niskiej masy urodzeniowej dziecka. Utrzymanie równowagi pomiędzy kwasami omega-3 a 6 może chronić przyszłe mamy również przed wystąpieniem depresji poporodowej. Dla ciężarnej i jej dziecka, kluczowym elementem jest III trymestr, kiedy to najwięcej tych kwasów jest wykorzystywane do rozwoju mózgu i siatkówki oka.
Dzieci – do prawidłowego rozwoju mózgu niezbędne jest dostarczane odpowiednich ilości kwasów wielonienasyconych, szczególnie kwasu DHA, który stanowi blisko 60% sumy wszystkich kwasów tłuszczowych budujących komórki nerwowe. Dzięki kwasom omega-3 dzieci dłużej są w stanie skupiać uwagę i łatwiej uczą się nowych rzeczy. W badaniach wykazano, że dzieci matek, które miały wysokie stężenie kwasów omega-3 podczas ciąży, wykazywały się wyższymi zdolnościami intelektualnymi.
Osoby starsze – odpowiednie stężenie kwasów omega-3 chroni mózg przed starzeniem się. W badaniach stwierdzono, że osoby starsze spożywające kwasy omega-3 mają mniejsze ubytki tkanki mózgowej związane z procesami starzenia, co wiąże się z lepszymi zdolnościami poznawczymi tych osób. Odpowiednie stężenie kwasów omega- 3 i 6 może łagodzić również objawy chorób neurodegeneracyjnych, demencji, a także zmniejszać ryzyko nagłych incydentów sercowych.
Sportowcy – na inny rodzaj stresu narażeni są sportowcy. Wysoki poziom aktywności fizycznej zwiększa poziom stanu zapalnego, co sprzyja występowaniu kontuzji oraz wydłuża czas regeneracji po wysiłku. Utrzymanie odpowiedniej proporcji kwasów tłuszczowych omega-3/6 przyczynia się do redukcji stanu zapalnego i przyspiesza proces regeneracji mięśni. Poprawia również funkcjonowanie komórek nerwowych, co jest kluczowe do utrzymania wysokiej koncentracji i szybkiego reagowania podczas wykonywania ćwiczeń.
Osoby narażone na przewlekły stres – przemęczenie, brak snu, zła dieta są to czynniki zmniejszające wydolność naszego organizmu. Brak równowagi pomiędzy kwasami omega-3 i 6 może sprzyja powstawaniu utajonego stanu zapalnego, co w konsekwencji wpływa na nasze samopoczucie. Poprawa parametru stanu zapalnego ułatwi koncentrację, przywracając dobry nastrój i formę. Kwasy omega-3 poprawiają również wygląd i nawilżenie skóry, spowalniając proces starzenia.

WYKONANIE BADANIA

Do wykonania badania Omega Test wykorzystywana jest analiza suchej kropli krwi (ang. dried blood spots – DBS). Jest to nowoczesna metoda umożliwiająca określenie poziomu poszczególnych kwasów tłuszczowych we krwi u pacjentów niezależnie od ich wieku. Samo badanie polega na nakłuciu opuszka palca jednorazowym nakłuwaczem i pobraniu 5 kropli krwi na specjalnie przygotowane bibułki. Do analizy wykorzystywane są czerwone krwinki, które najdokładniej odzwierciedlają aktualny stan zdrowia – spowodowane jest to ich długością życia, która średnio wynosi 120 dni. Wynik badania przesyłany jest via e-mail do specjalisty zlecającego badanie w ciągu 3 tygodni od daty dostarczenia próbki do DF Medica Polska.